Ödemişliyiz – Ödemiş Haberleri

Kardeş Kent Bremen’den İzmir ziyareti

Kardeş Kent Bremen’den İzmir ziyareti
272 views
27 Eylül 2019 - 19:13

İzmir’in 1996 yılından beri kardeş kenti olan Bremen’den bir heyet İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Bremen-İzmir Kardeş Şehirleri Teşvik Derneği’nin ziyaretinde iki kent arasındaki ilişkilerinin geliştirilmesi yönünde görüşmeler yapıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi kardeş kenti Bremen’den gelen heyeti misafir etti. Bremen-İzmir Kardeş Şehirleri Teşvik Derneği Başkanı Barbara Wulff önderliğindeki heyeti İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan danışmanları Onur Eryüce ve Ruhisu Can Al karşıladı. Başkanlık Makamında gerçekleşen ziyarete Almanya İzmir Konsolosu Dr. Rainer Lassig de katıldı.

Konuşmasına heyeti burada ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu ve Başkan Tunç Soyer’in en sıcak selamlarını ilettiğini belirterek başlayan Başkan Vekili Özuslu, “Konuştuğumuz diller farklı olsa da Alman Devleti ve Alman halkıyla Türk Devleti ve Türk halkının kadim dostluğunu çok iyi biliyoruz” dedi.

Yerel yönetimlerin önemine vurgu
Tarihsel süreç içerisinde yaşananların Alman- Türk dostluğunu pekiştirdiğini belirten Başkan Vekili Özuslu, “Bu kadim dostluğun bugüne taşınmasında iki halkın birlikte yaşaması, birlikte üretmesi, kültürlerini birlikte tanıması 3 milyon 500 bin Türk’ün oraya entegrasyonuna da hizmet etti. Orada vatandaşlarımızın olması, sizlerle olan dostluğumuzun pekişmesine de hizmet ediyor” diye konuştu.

İlişkilerin gelişmesinde günümüz dünyasında kentlerin öneminin çok arttığına değinen Başkan Vekili Özuslu, “Bremen ve İzmir’de olduğu gibi kentlerarası ilişkilerin artması, güçlendirilmesi, gerek sanayi, gerek ticaret, gerekse eğitim alanlarında birçok fırsatlar sunuyor. Dolayısıyla yerel yönetimlerin diğer şehirlerle kurduğu işbirliği aslında devletlerin de işbirliğini artırmaktadır. Biz bunu çok önemsiyoruz” dedi.
Almanya İzmir Konsolosu Dr. Rainer Lassig ise “Bizi bugün kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Kardeş kent olgusunu canlandırmamız gerekiyor. Çünkü iki halkın arasındaki diyalog her zaman siyasetten, Ankara ve Berlin’den uzak, kardeşliği ve dostluğu ileri taşımaya büyük katkı sağlamaktadır” diye konuştu.

Başkan Soyer’e Werder Bremen atkısı
Bremen-İzmir Kardeş Şehirleri Teşvik Derneği Başkanı Barbara Wulff, “çok sportif biri olduğunu bildiğimiz Tunç Soyer’e hediye etmek istiyoruz” diyerek Werder Bremen atkısını Başkan Vekili Mustafa Özuslu’ya teslim etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi heyeti ise Barbara Wulff’a lale desenli çini plaket hediye etti.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz ve Kaynak Göstermeden Kullanılamaz