Ödemişliyiz – Ödemiş Haberleri

PEYNİRİN BAŞKENTİ ÖDEMİŞ’TE PEYNİR İÇİN İKİ GARANTİ MARKASI ALINDI

PEYNİRİN BAŞKENTİ ÖDEMİŞ’TE PEYNİR İÇİN İKİ GARANTİ MARKASI ALINDI
355 views
25 Kasım 2019 - 19:26

23 Kasım 2019 Cumartesi akşamı Ahrandı Belediye Gazinosu’nda Ödemiş Ticaret Odası tarafından “garanti markası” alınan “Ödemiş Teneke Tulum Peyniri” ve “Ödemiş Tulum Lor Peyniri”nin lansman toplantısı yapıldı.

Açılış konuşması ile birlikte sunuculuk görevini , tarım yazarı ve Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneği (TAGYAD) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Uğural’ın üstlendiği etkinliğe , Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, İlçe Tarım Müdürü İbrahim Altıntaş, İlçe Parti Başkanları, Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nevzat ARTIK ,CheeseLife Dergisi’nden Prof. Dr. Yavuz Öztürkler ve Avukat Metin Öztürk , STK’lar, Ödemiş Ticaret Odası Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Ödemiş Ticaret Odası Kadın ve Genç Girişimciler Üyeleri ve üreticiler katıldı.

Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş,” Ödemiş Ticaret Odası olarak Ödemiş Teneke Tulum ve Lor Peyniri’nin Garanti Marka İşaretini almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Şunu özellikle belirtmeliyim ki “garanti markası”, “coğrafi işaretten” farklıdır ve bunun ayrımının yapılması gerekmektedir. Garanti marka bir malın veya hizmetin ayırt edici özelliklerinin belli standartlarının üzerinde olmasını, bu markayı alan kurum tarafından garantörlük sağlanarak kullanılmasıdır. Garanti Marka ve coğrafi işaret süreçleri aynıdır, fakat garanti markasının coğrafi işaretten en büyük farkı alınan markanın dinamik olmasıdır. Herhangi bir kurum coğrafi işareti aldığında o coğrafi işaretle ilgili ürünün senelik komisyon toplantılarını yapıyor ve uygun olmayan kullanımlarda gerekli yerlere ve mahkemelere şikayet sürecini başlatıyor. Garanti markasıysa ürün ve hizmetin bizzat kullanan firmaları denetleyebiliyor ve hangi ürünlerinde bunu kullandığını, doğru kullanımını, satıştaki sunumuna ve hatta fiyatına kadar, bu ürünün her aşamasında dahil olabiliyor. Ayrıca en önemli özelliklerinden birisi de ürün doğru kullanılmadığında komisyonun daha önceden almış olduğu yaptırım kararlarını uygulayarak herhangi bir mahkemeye gerek kalmadan ceza verebilme hakkına da sahip oluyor. Bu şekilde hızlı ve dinamik olması nedeniyle gıda güvenliği açısından garanti markasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Özellikle Türkiye’de sütün en çok üretildiği ilçe olan Ödemiş’in Teneke Tulum ve Lor Peyniri’nde garanti markalarını alması çok değerli ve Ödemiş’e bu markaların hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz ve Kaynak Göstermeden Kullanılamaz