Ödemişliyiz – Ödemiş Haberleri

MALZEME
Bir adet yuvarlak (dolmalık) ekmek / 250-300 gr kıyma / 1 adet soğan / 3 yemek kaşığı tereyağı /         1 demet maydonoz / 2 yemek kaşığı salça / Tuz, karabiber, pul biber
YAPILIŞI:
Buzdolabında iki gün bekleterek bayatlattığınız ekmeğin üzerinden bir parçayı kapak şeklinde kesin. Ekmeğin iç kısmını tamamen boşaltın. Bir tencerede 2 yemek kaşığı tereyağını eritin, kıymayı ilave  edip kavurun. Daha sonra ince kıyılmış soğanları ve salçayı ilave ederek kavurmaya devam edin. Tuz, pul ve karabiber ile ince kıyılmış maydanozu da katıp karıştırın ve ocağın altını kapatın.
Daha önceden boşaltılıp ufalamış olduğunuz ekmek içini bu harca ilave edip karıştırın ve hepsini ekmeğin içine doldurun. Kapağını üzerine kapatıp, eritmiş olduğunuz 1 yemek kaşığı tereyağı ile 3 yemek kaşığı salçayı ekmeğin dışına sıvayın.
Büyükçe bir tencerenin içine 7-8 bardak su koyun. Tencerenin içine bir süzgeç yerleştirip (ekmeğin su ile temasını kesecek şekilde) doldurduğunuz ekmeği üzerine koyun. Su kaynadıktan sonra, kısık ateşte 30 ila 45 dakika arasında pişirin. Ayran ile birlikte servis edin.
NOT: Ekmek Dolmasını fırında da 170 C de 20 dakika  pişirebilirsiniz. Lezzeti daha kıtır oluyor.

MALZEME Bir adet yuvarlak (dolmalık) ekmek / 250-300 gr kıyma / 1 adet soğan / 3 yemek kaşığı tereyağı /         1 demet maydonoz / 2 yemek kaşığı salça / Tuz, karabiber, pul biber YAPILIŞI: Buzdolabında iki gün bekleterek bayatlattığınız ekmeğin üzerinden bir parçayı kapak şeklinde kesin. Ekmeğin iç kısmını tamamen boşaltın. […]

ÖDEMİŞ EKMEK DOLMASI

804 views

Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz ve Kaynak Göstermeden Kullanılamaz