Ödemişliyiz – Ödemiş Haberleri

Yöremizde daha çok “besmet” olarak adlandırılan peksimet Birgi’nin en bilinen ve  en çok talep gören lezzetlerinden biridir. Taş fırında bir kaç gün boyunca kurutulduğu için sindirimi kolaydır.  Hazımsızlık ve şişkinlik gibi rahatsızlıklara yol açmaz. Normal ekmeğe göre kalorisi daha düşüktür. Hiç bir katkı maddesi içermediği için tamamen doğaldır.
İster kuru olarak isterse soğuk suda bir kaç dakika bekleterek tüketebilirsiniz. Birgi’de en çok avukması yapılır.
Peksimet Tarifi
Gerekli Malzemeler
  •  Mısır Unu
  •  Birinci Kalite Beyaz Un
  •   Sarı Un
  •  Kilo Arpa Unu
  •  Çavdar Unu
Doğal Maya için bir avuç nohut.
Peksimet yapmaya hazırlandığımızın bir gün öncesi akşamdan, doğal maya elde etmek için bir avuç nohut, sıcak suyla ıslatılarak bekletilir.
Hazır olan unların tamamı büyükçe bir kap içerisinde birleştirilerek iyice harmanlanır. Elde elden karışım hamur kıvamına gelinceye kadar yoğrulur. Hazır hale gelen hamur, yumruk şeklinde parçalar halinde peksimet için özel olan tepsilere sıralanır. Tepsi içinde bir saat kabarması için bekletilir.
Kabarma işlemi gerçekleştikten sonra pişirilmek üzere köy fırınına sürülen hamurlar, fırında bir saat kadar bekletilir. Pişen peksimetler fırından çıkarılır. Yumrular halinde ve birbirine yapışık şekilde olan peksimetler fırından çıkartıldıktan sonra birbirinden ayrılır, ve soğumaya bırakılır.
Son olarak, soğumuş olan peksimetler tekrar tepsilere yerleştirilir ve gerekli kıvama gelmeleri için tekrar fırına sürülerek 2 yada 3 gün bekletilir.

Yöremizde daha çok “besmet” olarak adlandırılan peksimet Birgi’nin en bilinen ve  en çok talep gören lezzetlerinden biridir. Taş fırında bir kaç gün boyunca kurutulduğu için sindirimi kolaydır.  Hazımsızlık ve şişkinlik gibi rahatsızlıklara yol açmaz. Normal ekmeğe göre kalorisi daha düşüktür. Hiç bir katkı maddesi içermediği için tamamen doğaldır. İster kuru olarak isterse soğuk suda bir […]

ÖDEMİŞ PEKSİMET (PESMET)

1.136 views

Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz ve Kaynak Göstermeden Kullanılamaz