Ödemişliyiz – Ödemiş Haberleri

Kullanılan Malzemeler
1-) Un
2-) Yumurta
3-) Limon Suyu
4-) Tuz
5-) Çökelek Peyniri
6-) Maydanoz
7-) Çiçek Yağı
Hazırlanışı
Un, bir kap içerisine alınır. Kap içerisine limon suyu, 1 çay kaşığı tuz, yumurta ve uygun miktarda ılık su ilave edilerek, kulak memesi yumuşaklık kıvamına gelinceye kadar yoğrulur ve yarım saat dinlenmeye bırakılır. Hazır hale gelen hamur yumurta büyüklüğünde parçalara ayrılır ve yuvarlanarak tepsi içerisine dizilir.
Hazırlanan ve tepsiye dizilen hamurlar senit üzerinde oklava yardımıyla önce küçük küçük yuvarlak bir şekilde açılır. Açılan hamurlardan 3 adet alınarak üst üste gelecek şekilde yerleştirilir ve aralarına çiçek yağı sürülür. Daha sonra katlanmış ve aralarına çiçek yağı sürülmüş olan hamurlar yine senit üzerinde oklava yardımıyla büyütülür. Yeterli büyüklüğe eriştikten sonra bir yarısına, ayrı bir kapta çırptığımız yumurta, bir fırça yardımıyla sürülür. Yumurta sürülen kısmın üzerine çökelek peyniri ve maydanoz karışımı lokma lokma konulur ve diğer yarısı üzerine örtülür.
Son olarak yarım daire şekline gelen hamurun kenarlarının açılmaması için el ile bastırarak sıkıştırılır. Lokma lokma çökelek peyniri ve maydanoz karışımı döktüğümüz bölgelerden kesilerek kızgın yağ içerisinde pişirilir ve servise sunulur.

Kullanılan Malzemeler 1-) Un 2-) Yumurta 3-) Limon Suyu 4-) Tuz 5-) Çökelek Peyniri 6-) Maydanoz 7-) Çiçek Yağı Hazırlanışı Un, bir kap içerisine alınır. Kap içerisine limon suyu, 1 çay kaşığı tuz, yumurta ve uygun miktarda ılık su ilave edilerek, kulak memesi yumuşaklık kıvamına gelinceye kadar yoğrulur ve yarım saat dinlenmeye bırakılır. Hazır hale gelen […]

Ödemiş PUF BÖREĞİ

376 views

Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz ve Kaynak Göstermeden Kullanılamaz