Ödemişliyiz – Ödemiş Haberleri

Kullanılan Malzemeler (4 kişilik)
1-) 2 bağ ısırgan otu                                        2-) 1 bağ ıspanak
3-) 1 bağ pazı
4-) 1 bağ maydanoz
5-) Yarım bağ taze soğan
6-) 1 tatlı kaşığı kuru nane
7-) Yarım kilo un
8 -) 100 gram çökelek peynir
9-) 1 çay bardağı zeytinyağı
10-) 1 çay kaşığı tuz
 Hazırlanışı
Pidemizin içini oluşturacak malzemeler (ısırgan otu, ıspanak, pazı, maydanoz, taze soğan) bir gün öncesi akşamdan güzelce yıkanır, ince ince doğranır, serilerek kurumaya bırakılır ve kuruduktan sonra da, büyükçe bir kap içerisine alınıp çökeleği de ilave edilerek iyice harmanlanır.
Un, bir kap içerisine alınır. 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 çay kaşığı tuz, ve uygun miktarda su ilave edilerek, kulak memesi yumuşaklık kıvamına gelinceye kadar yoğrulur ve yarım saat dinlenmeye bırakılır. Hazır hale gelen hamur yumurta büyüklüğünde parçalara ayrılır ve yuvarlanarak tepsi içerisine dizilir.
Hazırlanan ve tepsiye dizilen hamurlar senit üzerinde oklava yardımıyla yuvarlak ve ince bir şekilde açılır.
Daha önce harmanladığımız iç malzemesinden ikişer yemek kaşığı alınarak, ince bir şekilde açmış olduğumuz hamurun üzerine (yarısını dolduracak şekilde) serpiştirilir, ve kapatılır.
Kapatılan içli hamur kızgın saç üzerine konulur. Arada bir dikkatlice çevrilerek her iki tarafının pişmesi sağlanan saç pidesinin piştiği, hamurun hafifçe kızarmaya başlamasıyla anlaşılır.
Pişmiş olan saç pidesi, küçük bir fırça yardımıyla (zeytinyağı ile) yağlanır ve dürüm şeklinde ya da doğranarak tabakta servis edilebilir.

Kullanılan Malzemeler (4 kişilik) 1-) 2 bağ ısırgan otu                                        2-) 1 bağ ıspanak 3-) 1 bağ pazı 4-) 1 bağ maydanoz 5-) Yarım bağ taze soğan 6-) 1 tatlı kaşığı kuru nane 7-) Yarım kilo un 8 -) 100 gram çökelek peynir 9-) […]

Ödemiş SAÇ PİDESİ

895 views

Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz ve Kaynak Göstermeden Kullanılamaz