Ödemişliyiz – Ödemiş Haberleri

BDDK’dan Vatandaşlara Dolandırıcık Uyarısı

BDDK’dan Vatandaşlara Dolandırıcık Uyarısı
17 views Okundu
21 Ocak 2019 - 16:18

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu son günlerde özellikle twitterda her gün onlarca sponsorlu paylaşımla bankaların isim ve logoları kullanılarak çeşitli sözde kampanya ( çekiliş, araba, para iadesi, internet hediyesi gibi) yaparak dolandırılık yapanlara karşı vatandaşlara uyarıda bulundu. Özellikle twitter kullanan vatandaşların sürekli şikayet ettiği bu paylaşımlar banka internet sitesinin anasayfası benzeri yapılarak banka isim ve logoları da kullanarak yapılan ve url olarakda banka internet sitelerine yakın veya harfi değiştirilmiş url seçilerek yapılmakta. Sahte sitelerle avını inandırdıktan sonra Tc kimlik no ve internet şifresini siteye giren kişilerin banka hesaplarına erişim sağlayıp hesaplarını boşaltıyorlar ya da arkaplandaki yazılımla bilgisayar ve tabletine erişim sağlayıp tüm bilgi ve hesaplarını ele geçiriyorlar. Her gün onlarcası şikayet nedeniyle kapatılsa da yeni hesaplarla dolandırıcılığa devam ediyorlar. Zaman zaman da BDDK’nın ismi ve logosuyla kart aidatı iadesi gibi konuları kullanıyorlar. Konuyla ilgili Bddk tarafından yapılan açıklamada:

“Son dönemde başta “twitter” adlı sosyal medya platformu olmak üzere bir takım
sosyal medya platformlarında banka müşterilerini hedef alan sahte banka site
bağlantılarını içeren reklamların arttığı görülmektedir.
Söz konusu reklamlar, BDDK ismi ve logosuna ilaveten banka logosu ve
görselleri kullanılarak hazırlanmış olup sosyal medya kullanıcılarına BDDK tarafından düzenlenmiş gibi görünen kredi kartı ücret iadesi veya banka tarafından düzenlenmiş görünen hediye çekilişi kampanyasına katılım, kredi kartı puan kampanyasına katılım, kolay kredi kullanımı gibi cezbedici ama gerçek olmayan vaatler sunmaktadır. İlgili reklamlarda, sahte sitelere yönlendirilen kullanıcılardan isim, cep telefonu, hesap
numarası, kullanıcı parolası, kredi kartı numarası, banka kullanıcı kodu ve şifresi gibi kişisel bilgilerin girilmesi talep edilmektedir. Ayrıca ilgili reklamlarda, sahte sitelere yönlendirilen kullanıcıların, bu siteler vasıtası ile mobil cihazlarına veya bilgisayarlarına, kullanıcı bilgilerine erişim amaçlı zararlı yazılımlar yüklenmesinin hedeflendiği değerlendirilmektedir. Bu yöntemlerle elde edilen bilgilerin, kullanıcıların hesaplarından para çekmeye yönelik dolandırıcılık eylemlerinde kullanılması hedeflenmektedir.
Kurumumuz tarafından yapılan duyurular resmi internet sitemiz https://www.bddk.org.tr adresinden yayımlanmaktadır. Ayrıca, tespit edilen sahte hesap yada sitelere erişim ile ilgili gerekli işlemler tarafımızca tesis edilmektedir.
Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına, yukarıda belirtilen hususların
duyurulmasında ve bu çerçevede sosyal medya platformlarında yer alan söz konusu reklam bağlantılarına ek olarak, güvenlik açığı olma ihtimali yüksek olan sosyal medya platformlarında yer alan benzeri paylaşım, reklam ve ilanlara itibar edilmemesi ve gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi hususlarının hatırlatılmasında fayda mülahaza edilmektedir.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.” ifadeleri kullanıldı.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz ve Kaynak Göstermeden Kullanılamaz